Їм потрібна родина

1.jpg

Діти з інтернату. Яке «холодне» і «бездушне» слово інтернат. Від нього так і несе самотністю і казенним. По статистиці з кожним роком все більше дітей потрапляють у дім малюка, потім у дома дитини і інтернати. Ми не станемо шукати й озвучувати причини, чого так сталося, тому що той, хто читає цю статтю й так розуміє відповідь на дане  тяжке для нашої Держави питання. У цій статті ми обговоримо що ми, кожен з нас, може зробити для того, щоб у таких закладах, перебувало як найменше дітей. Щоб як найбільше дітей мали можливість пізнати що таке справжня сім’я.

У минулому році мені, як спеціалісту центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, який відповідає за даний напрям роботи, стало цікаво чому у нас на території міста Чорноморська не має жодної прийомної сім’ї? У минулому було дві прийомні сім’ї, але з першої сім’ї діти пішли на усиновлення, а з другої – дівчина виросла і одружилася.  Отже я пропоную вашій увазі результат  соціального дослідження, проведеного мною.

Анкета на тему: «створення прийомної сім’ї». Анкета була анонімною й запропонована чоловікам і жінкам середнього віку (середній вік жінок – 40 років, чоловіків – 33 роки).

В анкеті було 6 питань.   Перше і друге питання – стать і вік опитаних. Третє питання «Чи замислювалися ви про те, щоб взяти дитину на виховання з будинку малюка (інтернату)?», позитивно відповіли 70 % жінок та 60% чоловіків. Результат обнадійливий.  Наступне питання «Поясніть чому ви відмовилися взяти дитину, яка залишилася без батьківського піклування». У жінок сама поширена відповідь «недолік матеріальних засобів», «відсутність житла», «боязнь того, що дитина успадкувала від батьків погані гени». Менше всього жінки бояться «тяганини зі збором документів» і «непорозуміння членів сім’ї», тай ні хто не вибрав причину «сором перед людьми».   Що дуже радує, бо думки других людей по цьому питанню повинні хвилювати менш за все. Отже ще одною з причин є той факт  що жінка не одружена. Це що стосується жіночої половини опитуваних. Тепер розглянемо, що думають з цього приводу чоловіки. У них найбільш поширеною причиною була «недолік матеріальних засобів», потім «тяганина зі збором документів» і менш за все хвилювали «відсутність житла» і «боязнь того, що дитина успадкувала від батьків погані гени». До речі, у чоловіків також великою проблемою була відсутність другої половинки. Четверте питання: «Коли ви чуєте, що хтось із знайомих взяв дитину під опіку, ваша реакція?» Тут всі були одностайні: «позитивно» і «ці люди викликають в мене захоплення».

Ось таке незвичайне опитування було проведено серед жителів нашого міста. І у подальшому ми спробуємо розібратися з причинами, які так лякають людей і заважають їм брати на виховання дітей. Але перед тим як ми почнемо розмову, хочеться роз’яснити деякі поняття. Що таке прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу  і патронатні вихователі?

Прийомна сім’я - це сім’я чи особа, яка добровільно взяла із закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, від 1 до 4 дітей на виховання і спільне проживання (не обов’язково всіх разом).   Дитячий будинок сімейного типу (ДБСТ) – окрема сім’я, яка будується за бажанням всіх членів сім’ї для забезпечення сімейним вихованням та спільним проживанням не менше 5 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Патронатні вихователі – це сім’я, в яку влаштовується дитина на період вирішення проблем, які виникли у рідній сім’ї (до 3 місяців), далі дитина повертається до батьків, або у сімейні форми виховання.

З поняттями розібралися, тепер поговоримо про причини. Перша причина, яка більш за все турбує наших жителів «недолік матеріальних засобів». Тут як раз все дуже просто. Справа в тому, що взявши дитину чи декількох дітей на виховання, батьки беруть на себе повну відповідальність за цих дітей. На утримання кожної дитини виплачується державна допомога у розмірі двох прожиткових мінімумів і заробітна плата матері, яка складається з 35 % від загальної суми державних виплат на дітей.

Друга причина – «відсутність житла». Це є проблемою. Діло у тому, що сім’я бере дітей на свою житлову площу без права прописки. Але при створенні ДБСТ органи міської влади повинні забезпечити відповідним житлом таку сім’ю. На практиці: ДБСТ створюється на базі прийомної сім’ї, яка працювала з позитивним результатом не менше року.

Третя причина - «тяганина зі збором документів». Це просто міф. Документів не більше, як би ви отримали успадкування на квартиру, але мотивація інша.

Четверта причина – не одружена особа, але як ми казали, одинока особа може створити прийомну сім’ю, головне бажання.

П’ята причина - «боязнь того, що дитина успадкувала від батьків погані гени». По-перше, не завжди ми знаємо ким були батьки дитини. Діти потрапляють у будинок малюка з різних причин. Тай ми не раз зустрічали сім’ю, з хорошими генами, а діти виростають і стають наркоманами чи алкозалежними. Так може гени тут ні причому?

З причинами розібралися. Тепер про головне.

Я не буду казати вам, що  якщо ви візьмете на виховання чи на усиновлення дитину, то ви будете тільки радіти і що буде у вас тільки щастя. Це дуже відповідальний і серйозний  крок. Взагалі, виховання – це тяжка і кропітка праця, але той результат, який ви отримаєте  у підсумку – не порівняти ні з чим. Не можна порівняти щасливі й закохані у вас очі дитини ні з якими скарбами миру. А слово «МАМА», яке ці діти намагаються адресувати конкретній людині - на вагу золота. Діти які виростають у будинках малюка, потім інтернатах, адже не знають такого слова і що воно значить, а у дітей відібраних у батьків, таке слово не завжди асоціюється з добром і теплом…

Перші часи виховання дитини будуть тяжкими, але все можливо пережити і до всього звикнути. Головне, що в цьому процесі ви будете не на одинці, вам будуть допомагати. І до речі, дитину ви обираєте самі. За вашим бажанням ви обираєте вік і стать дитини, а потім після знайомства з дитиною ви приймаєте рішення.

Про все це детальніше ви можете дізнатися у Чорноморському міському центрі соціальних служб для сім’ї,  дітей та молоді, за адресою: м. Чорноморськ, вул. 1 Травня 3, (дім побуту «Райдуга»), каб. 609, тел.. 4-23-97.

Рішення за вами, а нам залишається лише чекати на вас, як і дітям, котрі не знають що таке «дім», «родина» і «мати з татом». Пам’ятайте, що саме у ваших силах подарувати це щастя дітям.

ПНВТСРЧТПТСБНД
    Опитування

    Нажаль зараз немає активних опитувань

    Тут ви можете подивитися результати минулих опитувань