Як домашнє насилля впливає на дитину

5.jpg

Сім’я здавна була індикатором того, що коїться у країні, де вона мешкає. Наша держава сьогодні переживає не кращі часи і, природньо, що все це відображається на родинах. Наше місто дуже молоде й тут живуть молоді сім’ї, в яких виховуються діти. На сьогодні в соціальних службах збільшилась кількість звернень щодо насильства в сім’ях. Хоча всі розуміють, що насильством зветься не лише побиття дитини ременем, але й відсутність піклування про дитину з боку батьків. Давайте поговорімо про цю проблему й зупинимося на тому, як ростуть діти в сім’ях, де панує будь якій вид насилля.

З початку розберемося з видами насилля:

домашнє насильство - діяння або бездіяльність фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають однією сім’єю, але не перебувають у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь;

фізичне насильство –   форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру;

психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи;

економічне насильство - форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру;

сексуальне насильство - форма домашнього насильства, що включає будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності.

Насилля не є тою темою, яка викликає радість та посмішку при її обговоренні, але про це треба говорити, бо статистика жахає. І саме страшне те, що про перенесене насильство починають говорити вже дорослі люди, які в дитинстві боялися зізнатися у тому, що над ними вчиняли насилля.

Сліди, які залишає після себе будь який факт насильства неможливо залікувати. Деколи потрібні довгі роки психотерапії щоб загладити наслідки насильницьких дій, а іноді навіть терапія не допомагає.

Як же насильницькі дії впливають на психіку дитини?

Отже, при ушкодженні будь-яких органів тіла відбувається порушення в органах почуття, затримка розвитку, малорухливість. Діти можуть стати агресивними, тривожними, що позначається на взаємовідносини з іншими людьми, а можуть бути незвичайно сором’язливими, не допитливими, сторонитися однолітків, боятися дорослих і гратися лише з малими дітьми. Страх фізичного контакту може залишитися на все життя, як і тривога коли плачуть другі діти, що виражається у смоктанні пальця чи розгойдуванні.

У підлітковому віці, періоді дорослості, у сімейному житті доросла людина, яка у дитинстві піддавалася фізичному насильству, може бути дуже жорстокою з навколишніми. Дуже важливою відмінністю жертви у дорослому віці є неспроможність вирішувати проблеми, а також шукати і одержувати допомогу від оточуючих людей. Коли дитина не одержує допомоги від власних батьків, це підриває її здатність до пошуку допомоги й взаємовідношень з людьми у майбутньому. Діти, які потерпіли від насилля, у дорослому віці можуть мати психопатологію.

Дитина, яка виховується у сім’ї, де не звертають увагу на забезпечення основних її потреб, у подальшому взагалі не буде мати сім’ї, чи створить її, але для неї не буде у пріоритеті забезпечення своєї сім’ї житлом, харчуванням, одягом. У таких сім’ях діти розуміють, що вони ні кому не потрібні й шукають любові, порозуміння й уваги у  різних групах, сектах і т.д., де зможуть забезпечити їх потреби в елементарній турботі. Буває і так, що вихована у такій сім’ї людина не вміє берегти те що зроблено руками другої особи. Так злочини зв’язані з вандалізмом здійснюють підлітки, які виховувалися у таких сім’ях.

Коли над дитиною здійснюється емоційне (психологічне) насильство, дитина може відставати у фізичному, мовному розвитку, може бути затримка у рості. Вона буде проявляти імпульсивність, вибухніть, злість. Можуть з’явитися думки, а потім і розмови про самогубство. У підлітків, які перенесли психологічне насилля спостерігаються втрата сенсу життя, депресія, печаль, безпорадність. Дитину можуть турбувати нічні кошмари, страхи темряви, порушення сну.

Любий вид насилля являється руйнуванням психіки дитини, але самим травматичним є сексуальне насилля. Наслідки навіть спроби зґвалтування потребують довготривалого лікування, а коли дитину ґвалтують протягом довгого часу, то наслідки для психіки можуть бути  незворотними. Саме страшне, що діти не завжди зізнаються дорослим про ґвалтування, просто мовчки терплять все більше замикаючись в собі і накопичуючи злість та недовіру.

Будьте уважними до своїх дітей і коли дитина каже вам, що піддається насильству,  повірте їй. Вона не буде брехати про пережиті знущання, особливо коли це розповідає дуже емоційно, з подробицями, емоції відповідають пережитому стану. Не засуджуйте її, адже скоїла насилля друга людина, а постраждала ваша дитина. Уважно, спокійно і терпляче вислухайте її, показуючи, що ви розумієте всю важкість її страждання. І ні коли не зменшуйте її болю, кажучи, що не трапилося ні чого страшного й все пройде. Ні в якому разі не відкидайте її, якщо звернувшись до вас дитина зустріне засудження, страх, гнів, то це може нанести більш глибоку рану, чим саме зґвалтування.

В будь-якому випадку, якщо ви зіткнулися із будь-яким видом прояви насильницьких дій, то звертайтесь за допомогою до спеціалістів. Вам допоможуть у поліції, у службі у справах дітей, у центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Пам’ятайте що своєчасна допомога зменшує травматичність ситуації вдвічі, тому не бійтеся звертатися по допомогу.  В центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді,  за  адресою:  м. Чорноморськ, вул. 1 Травня 3, каб. 609, ви можете отримати конфіденційно і безкоштовно психологічну, інформаційну і юридичну допомогу.

ПНВТСРЧТПТСБНД
    Опитування

    Нажаль зараз немає активних опитувань

    Тут ви можете подивитися результати минулих опитувань