Оспорювання батьківства

оспорювання батьківства.jpg

Життя іноді підносить неочікувані сюрпризи.

Якщо ви дізнались, що вас ввели в оману та записали батьком дитини, яким ви не являєтесь, ви маєте право оспорити своє батьківство. Для цього необхідно подати позов про виключення запису з актового запису про народження дитини.

Довідково! Оспорювання батьківства – це невизнання особою реєстрації себе як батька дитини.

Коли можна оспорити своє батьківство та виключити запис про нього як батька з актового запису про народження дитини?

●       якщо дитина народжена у шлюбі;

●       якщо на момент народження дитини батьки в шлюбі не перебували, але при реєстрації народження батько визнав своє батьківство;

●       якщо дитина народилася до спливу десяти місяців з моменту розірвання шлюбу або визнання шлюбу недійсним, але після реєстрації повторного шлюбу його матері з іншою особою.

Увага! Оспорювання батьківства можливе лише після народження дитини і до досягнення нею повноліття (ст. 136 Сімейного кодексу України).

В яких випадках особа, яка записана батьком дитини, не має право оспорити своє батьківство?

●       якщо в момент реєстрації себе батьком дитини, він  знав, що не є її батьком;

●       особа, яка дала згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій та записаний як батько дитини.

Увага! Оспорювання батьківства неможливе у разі смерті дитини.

Хто має право оспорити батьківство:

●       особа, записана в свідоцтві про народження батьком дитини;

●      діти-спадкоємці особи, яка записана батьком дитини, який помер до народження дитини і залишив нотаріусу заяву про невизнання свого батьківства, або помер після народження дитини, але за життя подав позов до суду про виключення свого імені з актового запису про народження.

●       дружина або батьки (спадкоємці) після смерті особи, яка за життя не знала, що записана батьком дитини;

●       Жінка, яка народила дитину у шлюбі (за умови, що справжній батько підтвердить це у своїй заяві про визнання себе батьком дитини).

ПОРЯДОК ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ З ПОЗОВНОЮ ЗАЯВОЮ ПРО ОСПОРЮВАННЯ БАТЬКІВСТВА

Крок 1. Подача позову до суду. Позовна заява про оспорювання батьківства та виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини подається до суду загальної юрисдикції за місцем реєстрації відповідача.

 До позовної заяви додається: 

●       копія свідоцтва про народження дитини;

●     копії інших доказів, які свідчать про те, що особа, яка звернулася до суду з таким позовом не може бути батьком дитини, а саме показання свідків, висновки судово-генетичної експертизи.

●       відмову органів державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни (виключити) до актового запису про народження щодо відомостей про батька дитини (за наявності).

Предметом доказування  в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою,  записаною  батьком,  і  дитиною. 

Крок 2. Отримання рішення суду. У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження.

Рішення суду про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження є підставою для внесення змін до свідоцтва про народження дитини (п. 2.13 розділу 2 Наказу МЮУ  12.01.2011  № 96/5).

Крок 3. Внесення змін до актового запису. Видача свідоцтва. Після того, як рішення суду набрало чинності особа самостійно звертається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану з заявою про внесення змін до актового запису про народження дитини, додавши рішення суду.

Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану. На свідоцтві проставляється штамп "Повторно".

СТРОК ПОЗОВНОЇ ДАВНОСТІ?

До вимоги чоловіка про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини позовна давність не застосовується, а для вимог жінки про виключення з  цього  запису відомостей  про  її  чоловіка як батька позовна давність становить один рік і її перебіг починається з дня реєстрації дитини.

Детальну інформацію по даному питанню можна знайти в правничій вікіпедії WikiLegalAid: http://surl.li/ckrm

ПНВТСРЧТПТСБНД
    Опитування

    Нажаль зараз немає активних опитувань

    Тут ви можете подивитися результати минулих опитувань