Проведення фото-, кіно-, теле-, відеозйомок фізичної особи

600px-Проведення_фото-,_кіно-,_теле_чи_відеозйомки.jpg

Чи замислювалися ви над тим, скільки разів у житті потрапляли на чужі фото або відео? Фотографуючи певні події, пейзажі чи пам’ятки архітектури ми ніколи не завжди звертаємо увагу на людей, які зовсім випадково потрапляють до об’єктивів наших камер.

Проте, слід пам’ятати про юридичний захист своїх прав, які можуть порушуватися при фото- , відео- , теле- чи кінозйомці.

Довідково! Під поняттям «фото-, кіно-, теле-, чи відеозйомка» слід розуміти процес фіксації фактів на відповідні фото-, кіно-, теле-, чи відеоносії.

Фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку у випадку ЇЇ ЗГОДИ.  Ця гарантія створена з тією метою, що процес відповідної зйомки може певним чином суттєво порушувати особисті немайнові права фізичної особи (стаття 307 Цивільного кодексу України).

Довідково! Особисті немайнові права – це права, які належать кожній фізичній особі від народження або за законом; не мають економічного змісту; тісно пов’язані з фізичною особою; від яких особа не може відмовитися  або бути позбавлена них та володіє ними довічно. До них належать: право на життя, право на охорону здоров'я,  право на недоторканність особистого і сімейного життя, право на повагу до гідності та честі, право на таємницю листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції, право на недоторканність житла, право на вільний вибір місця проживання та на свободу пересування (стаття 270 ЦК України).

Законодавство України не встановлює певної конкретної форми для вираження згоди, отже, вона може бути виражена у будь-який спосіб: письмово або усно, а також можлива мовчазна згода.

При цьому така згода повинна бути отримана ДО МОМЕНТУ початку зйомки:

♦ ясно виражена згода - згода, надана в письмовому вигляді;

♦ усна згода - особа в усній формі перед камерою висловлює свою згоду на зйомки та транслювання зйомок у засобах масової інформації;

♦ мовчазна згода - особа знала й бачила, що її знімають на фото чи відеокамеру, але не висловила своїх заперечень щодо проведення зйомок.

Порядок використання фотографій, на яких зображена особа

Відповідно до статті 11 Закону України "Про інформацію" збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди можливе лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини.

Фотографія, інші художні твори, на яких зображено фізичну особу, можуть бути публічно показані, відтворені, розповсюджені лише ЗА ЗГОДОЮ цієї особи, а в разі її смерті - за згодою її дітей, вдови (вдівця), батьків, братів та сестер (ст. 308 ЦК України).

ДОВІДКОВО! Поширення (розповсюдження) фотографій - люди мають необмежений доступ до фотографій в будь-який час і в будь-якому місці.

Публічний показ - демонстрація оригінального або розмноженого запису за допомогою плівки, телекадру або будь-якого іншого пристрою в тих місцях, де знаходяться особи, що не належать до кругу сім'ї або близьких знайомих цієї сім'ї.

В ЯКИХ ВИПАДКАХ ФОТОГРАФІЯ МОЖЕ БУТИ РОЗПОВСЮДЖЕНА БЕЗ ЗГОДИ ОСОБИ?

●                   якщо це викликано необхідністю захисту її інтересів (наприклад, оголошення про розшук загубленої дитини);

●                   якщо це викликано необхідністю захисту інших осіб (наприклад, оголошення про розшук особи, яка підозрюється у вчиненні злочину (ч. 3 ст. 308 ЦК України).

ЧИ МОЖЕ ОСОБА ВІДМОВИТИСЬ ВІД ЗЙОМКИ?

З метою захисту особистих немайнових прав особи є можливість захисту своїх прав навіть у випадку, коли вона попередньо погодилась на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку.

Якщо особа заперечила щодо своєї фіксації, то зйомку потрібно припинити, а фрагменти з її участю вилучити.

Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Витрати, пов'язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуються цією фізичною особою (ч.2 ст. 307 ЦК України).

Однак, слід зазначити, оскільки демонтаж відзнятого матеріалу чи виставки є доволі тривалим та складним, і тому ті, хто проводили відповідні зйомки за попереднім погодженням, з метою захисту своїх майнових інтересів мають повне право вимагати від того, хто передумав, відшкодувати всі витрати, пов’язані з демонтажем. До витрат слід відносити як реальні збитки, так і втрачену вигоду, а також моральну шкоду.

ЧИ ПОТРІБНА ЗГОДИ НА ПРОВЕДЕННЯ ФОТО – КІНО – ТЕЛЕ – ВІДЕО ЗЙОМОК ОСОБИ В ГРОМАДСЬКИХ (ПУБЛИЧНИХ) МІСЦЯХ?

Громадське місце - частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони (стаття 1 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення»).

Відкрите проведення фото- кіно- теле- відео- зйомок у громадських місцях абсолютно законні і для них НЕ ПОТРІБНА письмова згода громадян. Однак, є певні нюанси, а саме:

●                    не можна відкрито проводити фото- кіно- теле- відеозйомок у місцях приватного користування таких як туалет, ванна кімната, роздягальня;

●                    не можна знімати без дозволу в транзитних будівлях, будівлях суду ( в частині трансляції судового засідання та розгляду справи у закритому судовому засіданні), урядових будівлях;

●                    не можна знімати в громадських місцях, які є приватною власністю, за умови, якщо є попередження про заборону зйомок.

Увага! Проведення фото- кіно- теле- відеозйомок у громадських місцях має проводитись відкрито та  повинне бути попередження про проведення зйомок або спостереження.

ЧИ ПОТРІБНА ЗГОДА БАТЬКІВ ДЛЯ ФОТО – КІНО – ТЕЛЕ – ВІДЕО ЗЙОМОК ДІТЕЙ?

Правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття (18 років), малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років, неповнолітньою вважається дитина віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років (стаття 6 Сімейного кодексу України).

Увага! Батьки (усиновлювачі) є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.

Саме законні представники відповідальні за реалізацію права на безпеку, обігу персональних даних про дітей, в тому числі давати згоду на проведення фото- кіно- теле- відео- зйомок дитини та розповсюдження їх результатів.

Звісно найкращий спосіб уберегти себе від зайвих проблем та «судових переслідувань» - це отримати згоду від особи, яку ви збираєтесь знімати, або ж отримати згоду на зйомки в місцях, в яких знімати, як правило, заборонено. Отже, зйомка фізичних осіб у приватних місцях або у місцях, де особа має право розраховувати на спокій, може бути здійснена лише з їх згоди.

Довідково! Незаконне збирання, зберігання, використання, знищення, поширення конфіденційної інформації про особу або незаконна зміна такої інформації караються штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500-17000 грн.) або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років (стаття 182 Кримінального кодексу України).

Отримати безоплатну правову допомогу жителі м. Чорноморськ можуть:

✅Звернувшись до нас за телефонами:

 +38(063)2784608, +38(098)4582144, +38(099)6174900

✅Написати на наші електронні пошти:

odesa.local@legalaid.od.uapershe.odesa@legalaid.od.uadruhe.odesa@legalaid.od.ua

✅Зателефонувавши на «гарячу лінію» системи БПД 0(800)213103 (цілодобово, безкоштовно в межах України).

ПНВТСРЧТПТСБНД
    Опитування

    Нажаль зараз немає активних опитувань

    Тут ви можете подивитися результати минулих опитувань