КАРТКА ДОКУМЕНТА
Про Бюджетний регламент проходження бюджетного процесу бюджету міста Чорноморська
Тип документу
Проекти рішень міської ради
Ідентифікаційний номер
AC153B53-E157-4038-8487-B75D1321E11C
Номер рішення
-
Версія
1
Мова інформації
Українська
Формат набору данних
rtf
Формат стиснення
—
Розпорядник інформації
Фінансове управління
Відповідальна особа
Яковенко О.М.
Email відповідальної особи
—
Зміст документу
Ключовi слова: Фінанси .
Перше оприлюднення
13.03.2020
15:24
Останні зміни
10.04.2020
17:09
Дата прийняття
13.03.2020
Частота оновлення
У разі змін протягом 5 робочих днів
З метою впорядкування взаємовідносин між учасниками бюджетного процесу на кожній його стадії, відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 7, ст. 19 Бюджетного кодексу України, Закону України "Про доступ до публічної інформації" наказу Міністерства фінансів України від 31.05.2019 № 228 ″Про затвердження Методичних рекомендацій щодо підготовки та затвердження Бюджетного регламенту проходження бюджетного процесу на місцевому рівні″, враховуючи рекомендації постійної комісії з фінансово-економічних питань, бюджету, інвестицій та комунальної власності, керуючись ст. 25 та ч.1 ст. 59 Закону України ″Про місцеве самоврядування в Україні″,
Чорноморська міська рада Одеської області вирішила:
1. Затвердити Бюджетний регламент проходження бюджетного процесу бюджету міста Чорноморська (додається).
2. Координацію роботи щодо виконання цього рішення покласти на фінансове управління Чорноморської міської ради Одеської області, а контроль – на постійну комісію з фінансово-економічних питань, бюджету, інвестицій та комунальної власності, заступника міського голови Яволову Н.О.
Міський голова В.Я. Хмельнюк
Проєкт рішення підготовлено
та подано фінансовим
управлінням Чорноморської
міської ради Одеської області
Додаток
до проєкту рішення Чорноморської
міської ради Одеської області
від __. ___.___р. № - VII
Бюджетний регламент
проходження бюджетного процесу бюджету міста Чорноморська
Загальна частина
Бюджетний регламент проходження бюджетного процесу бюджету міста Чорноморська (далі – Бюджетний регламент) визначає організаційно – процедурні питання щодо складання, розгляду, затвердження, виконання бюджету міста Чорноморська (включаючи внесення змін до рішення про бюджет міста) та звітування про його виконання.
Метою Бюджетного регламенту є впорядкування процесів (механізму) формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, що здійснюються міською радою, її виконавчими органами та структурними підрозділами протягом бюджетного періоду, а також забезпечення координації та узгодженості дій між усіма учасниками бюджетного процесу.
Бюджетний регламент розроблено з урахуванням норм Бюджетного кодексу України, законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про доступ до публічної інформації", "Про відкритість використання публічних коштів" та інших нормативно – правових актів України, що регулюють бюджетні відносини.
Бюджетний регламент складається з наступних розділів:
1. Складання прогнозу бюджету міста Чорноморська.
2. Складання проєкту бюджету міста Чорноморська.
3. Розгляд Чорноморською міською радою Одеської області проєкту рішення про бюджет міста Чорноморська.
4. Затвердження Чорноморською міською радою рішення про бюджет міста Чорноморська.
5. Організація виконання бюджету міста Чорноморська.
6. Внесення змін до рішення про бюджет міста Чорноморська.
7. Підготовка та розгляд звіту про виконання бюджету міста Чорноморська і прийняття рішення щодо його затвердження.
8. Забезпечення доступності інформації про бюджет міста Чорноморська.
1. Складання прогнозу бюджету міста Чорноморська
1.1. Фінансове управління Чорноморської міської ради Одеської області (далі - фінансове управління) щороку спільно з головними розпорядниками бюджетних коштів, за участю управлінь та відділів виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області, Чорноморської ДПІ Чорноморського управління Головного управління Державної податкової служби України у Одеській області, відповідно до цілей та пріоритетів, визначених у прогнозних та програмних документах економічного і соціального розвитку України і міста Чорноморська, та з урахуванням Бюджетної декларації складає прогноз бюджету міста Чорноморська - документ середньострокового бюджетного планування, що визначає показники бюджету міста на середньостроковий період і є основою для складання проєкту бюджету міста Чорноморська.
1.2. Для оперативного вирішення питань, пов’язаних із складанням прогнозу бюджету міста, може створюватись робоча група з підготовки прогнозу бюджету міста, склад якої затверджується розпорядженням міського голови.
1.3. Міністерство фінансів України доводить до місцевих фінансових органів особливості складання розрахунків до прогнозів місцевих бюджетів.
1.4. Для забезпечення своєчасного складання прогнозу бюджету міста Чорноморська, фінансовим управлінням міської ради готується План заходів щодо складання прогнозу бюджету міста Чорноморська на середньостроковий період (далі - План заходів прогнозу бюджету міста). План заходів складається щороку відповідно до додатку 1 наказу Міністерства фінансів України від 31.05.2019 року № 228 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо підготовки та затвердження бюджетного регламенту проходження бюджетного процесу на місцевому рівні" (далі – Методичні рекомендації).
У Плані заходів прогнозу бюджету міста визначаються заходи з підготовки матеріалів для складання прогнозу бюджету міста, конкретні терміни подання матеріалів, відповідальні за підготовку матеріалів, інші питання з координації діяльності учасників бюджетного процесу під час складання прогнозу бюджету міста.
План заходів прогнозу бюджету міста Чорноморська затверджується виконавчим комітетом Чорноморської міської ради Одеської області у термін до 15 травня року, що передує плановому.
1.5. Показники прогнозу бюджету міста Чорноморська визначаються з урахуванням положень та показників, визначених на відповідні бюджетні періоди Бюджетною декларацією та прогнозом бюджету міста, схваленим у попередньому бюджетному періоді.
При цьому, показники прогнозу бюджету міста можуть відрізнятися від показників, визначених на відповідні бюджетні періоди прогнозом бюджету міста, схваленим у попередньому бюджетному періоді, у разі:
1) відхилення оцінки основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України та основних прогнозних показників економічного і соціального розвитку міста Чорноморська від прогнозу, врахованого при складанні прогнозу бюджету міста, схваленого у попередньому бюджетному періоді;
2) відхилення бюджетних показників, визначених рішенням про бюджет міста Чорноморська, від аналогічних показників, визначених у прогнозі бюджету міста, схваленому у попередньому бюджетному періоді;
3) прийняття нових законодавчих та інших нормативно-правових актів, рішень виконавчого комітету та міської ради, що впливають на показники бюджету міста у середньостроковому періоді.
1.6. Фінансове управління Чорноморської міської ради Одеської області (далі – фінансове управління):
- на підставі основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України та основних прогнозних показників економічного і соціального розвитку міста Чорноморська на середньостроковий період та аналізу виконання бюджету міста у попередніх та поточному бюджетних періодах прогнозує обсяги доходів бюджету міста, визначає обсяги фінансування бюджету міста, повернення кредитів до бюджету міста та орієнтовні граничні показники видатків бюджету міста та надання кредитів з бюджету міста на середньостроковий період;
- розробляє та у визначений термін доводить до головних розпорядників бюджетних коштів Інструкцію з підготовки пропозицій до прогнозу бюджету міста (далі – Інструкція до прогнозу) та орієнтовні граничні показники видатків бюджету міста та надання кредитів з бюджету міста на середньостроковий період. Така Інструкція до прогнозу може запроваджувати додаткові фінансові обмеження, організаційні та інші вимоги, яких зобов’язані дотримуватись усі розпорядники бюджетних коштів у процесі підготовки пропозицій до прогнозу бюджету міста. Головні розпорядники бюджетних коштів організовують розроблення пропозицій до прогнозу бюджету міста для подання їх до фінансового управління в установлений ним термін, забезпечують своєчасність, достовірність та зміст поданих пропозицій до прогнозу бюджету міста, які мають містити всю інформацію, необхідну для аналізу показників прогнозу бюджету міста, згідно з вимогами фінансового управління;
- здійснює аналіз поданих головними розпорядниками бюджетних коштів пропозицій до прогнозу бюджету міста на відповідність доведеним орієнтовним граничним показникам видатків бюджету міста та надання кредитів з бюджету міста і вимогам доведеної Інструкції до прогнозу.
На основі такого аналізу начальник фінансового управління Чорноморської міської ради Одеської області приймає рішення про включення пропозицій головних розпорядників бюджетних коштів до прогнозу бюджету міста.
1.7. Прогноз бюджету міста Чорноморська повинен містити:
1) основні прогнозні показники економічного і соціального розвитку міста Чорноморська, враховані під час розроблення прогнозу бюджету міста;
2) загальні показники доходів і фінансування бюджету міста, повернення кредитів до бюджету міста, загальні граничні показники видатків бюджету міста та надання кредитів з бюджету міста (з розподілом на загальний та спеціальний фонди);
3) показники за основними видами доходів бюджету міста (з розподілом на загальний та спеціальний фонди);
4) показники дефіциту (профіциту) бюджету міста, показники за основними джерелами фінансування бюджету міста (з розподілом на загальний та спеціальний фонди), а також показники міського боргу, гарантованого територіальною громадою міста боргу і надання місцевих гарантій;
5) граничні показники видатків бюджету міста та надання кредитів з бюджету міста головним розпорядникам бюджетних коштів (з розподілом на загальний та спеціальний фонди);
6) обсяги капітальних вкладень у розрізі інвестиційних проектів, визначені в межах загальних граничних показників видатків бюджету міста та надання кредитів з бюджету міста;
7) інші показники і положення, необхідні для складання проєкту рішення про бюджет міста Чорноморська на відповідний рік.
1.8. Фінансове управління до 15 серпня року, що передує плановому, подає до виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області прогноз бюджету міста Чорноморська.
1.9. Виконавчий комітет Чорноморської міської ради Одеської області розглядає та схвалює прогноз бюджету міста Чорноморська не пізніше 1 вересня року, що передує плановому, і у п’ятиденний строк подає його разом із фінансово – економічним обґрунтування до Чорноморської міської ради Одеської області для розгляду та затвердження міською радою в термін до 01 жовтня року, що передує плановому.
2. Складання проєкту бюджету міста Чорноморська
2.1. Проєкт бюджету міста Чорноморська на плановий бюджетний період ґрунтується на показниках, визначених у прогнозі бюджету міста, схваленому у році, що передує плановому.
2.2. З метою забезпечення своєчасного складання проєкту бюджету міста, фінансове управління готує План заходів проєкту бюджету міста Чорноморська на відповідний бюджетний рік з використанням форми згідно з додатком 2 до Методичних рекомендацій.
У Плані заходів проєкту бюджету міста визначаються заходи з підготовки матеріалів для складання проєкту бюджету міста, конкретні терміни подання матеріалів, відповідальні за підготовку матеріалів, інші питання з координації діяльності учасників бюджетного процесу під час складання проєкту бюджету міста.
План заходів проєкту бюджету міста затверджується виконавчим комітетом Чорноморської міської ради Одеської області у термін до 01 вересня року, що передує плановому.
2.3. Міністерство фінансів України доводить до місцевих фінансових органів особливості складання розрахунків до проєктів місцевих бюджетів на наступний бюджетний рік.
2.4. Фінансове управління на підставі аналізу виконання бюджету міста Чорноморська у попередніх та поточному періодах, згідно з типовою формою бюджетних запитів, визначеною Міністерством фінансів України:
- розробляє і доводить у визначений термін до головних розпорядників бюджетних коштів Інструкцію з підготовки бюджетних запитів (далі – Інструкція);
- здійснює попередні розрахунки показників дохідної частини бюджету міста Чорноморська;
- обраховує і доводить граничні показники видатків бюджету міста Чорноморська на плановий бюджетний період, іншу інформацію, необхідну для складання бюджетних запитів.
2.5. Головні розпорядники бюджетних коштів організують розроблення бюджетних запитів для подання фінансовому управлінню у терміни та порядку, встановлені ним. Головні розпорядники бюджетних коштів забезпечують своєчасність, достовірність та зміст поданих фінансовому управлінню бюджетних запитів, які мають містити всю інформацію, необхідну для аналізу показників проєкту бюджету міста, згідно з вимогами фінансового управління.
При розробці бюджетних запитів головні розпорядники бюджетних коштів опрацьовують запити, звернення, пропозиції щодо виділення коштів з бюджету міста і враховують їх у разі доцільності (пропозиції аналізуються на відповідність цілям та завданням міських цільових (комплексних) програм, вимогам щодо ефективності використання бюджетних коштів, тощо) та можливості реалізації за рахунок коштів бюджету міста (виходячи з реальних фінансових можливостей бюджету та за умови, що вирішення порушених питань належить до компетенції органів місцевого самоврядування та видаткових повноважень бюджету міста обласного значення, визначених Бюджетним кодексом України).
2.6. Фінансове управління на будь-якому етапі складання і розгляду проєкту бюджету міста здійснює аналіз бюджетного запиту, поданого головним розпорядником бюджетних коштів, з точки зору його відповідності меті, пріоритетності, а також дієвості та ефективності використання бюджетних коштів. На основі результатів аналізу, начальник фінансового управління приймає рішення про включення бюджетного запиту до пропозиції проєкту бюджету міста Чорноморська перед поданням його на розгляд виконавчим комітетом Чорноморської міської ради Одеської області.
2.7. У тижневий строк з дня схвалення Кабінетом Міністрів України проєкту закону про Державний бюджет України, Міністерство фінансів України доводить місцевим фінансовим органам розрахунки прогнозних обсягів міжбюджетних трансфертів, методику їх визначення, організаційно-методологічні вимоги та інші показники щодо складання проєктів місцевих бюджетів, а також пропозиції щодо форми проєкту рішення про місцевий бюджет (типової форми рішення).
2.8. У тижневий строк з дня прийняття проєкту закону про Державний бюджет України у другому читанні, Міністерство фінансів України доводить місцевим фінансовим органам визначені таким законом показники міжбюджетних відносин (включаючи обсяги міжбюджетних трансфертів) і текстові статті, а також організаційно-методологічні вимоги щодо складання проєктів місцевих бюджетів.
У триденний строк з дня отримання документів від Міністерства фінансів України, Департамент фінансів Одеської обласної державної адміністрації доводить місцевим фінансовим органам відповідні обсяги субвенцій на здійснення державних програм соціального захисту та інших міжбюджетних трансфертів.
2.9. На підставі інформації, отриманої відповідно до пунктів 2.6-2.8 розділу 2 Бюджетного регламенту, фінансове управляння Чорноморської міської ради Одеської області готує пропозиції до проєкту рішення про бюджет міста Чорноморська.
2.10. Під час підготовки проєкту бюджету міста Чорноморська з головними розпорядниками бюджетних коштів здійснюється узгодження показників бюджету міста з метою усунення розбіжностей.
2.11. Підготовлений фінансовим управлінням проєкт рішення про бюджет міста Чорноморська подається на схвалення виконавчому комітету Чорноморської міської ради Одеської області.
2.12. Разом з проєктом рішення про бюджет міста Чорноморська подаються:
1) пояснювальна записка до проєкту рішення, яка повинна містити:
а) інформацію про соціально-економічний стан міста і прогноз його розвитку на наступний бюджетний період, покладені в основу проєкту бюджету міста;
б) оцінку доходів бюджету міста з урахуванням втрат доходів бюджету міста внаслідок наданих міською радою податкових пільг;
в) пояснення до основних положень проєкту рішення про бюджет міста, включаючи аналіз пропонованих обсягів видатків і кредитування за бюджетною класифікацією. Пояснення включають бюджетні показники за попередній, поточний, наступний бюджетні періоди в розрізі класифікації видатків та кредитування бюджету;
г) обґрунтування особливостей міжбюджетних взаємовідносин та надання субвенцій на виконання інвестиційних проєктів;
д) інформацію щодо погашення міського боргу, обсягів та умов місцевих запозичень;
2) показники витрат бюджету міста, необхідних на наступні бюджетні періоди для завершення інвестиційних проєктів, що враховані в бюджеті, за умови якщо реалізація таких проєктів триває більше одного бюджетного періоду;
3) перелік інвестиційних проєктів на середньостроковий період;
4) інформація про хід виконання бюджету міста у поточному бюджетному періоді;
5) пояснення головних розпорядників бюджетних коштів до проєкту бюджету міста (подаються до постійної комісії з фінансово-економічних питань, бюджету, інвестицій та комунальної власності Чорноморської міської ради Одеської області).
3. Розгляд Чорноморською міською радою Одеської області проєкту рішення про бюджет міста Чорноморська
3.1. Після схвалення рішення виконавчий комітет Чорноморської міської ради Одеської області надає на розгляд постійній комісії з фінансово-економічних питань, бюджету, інвестицій та комунальної власності Чорноморської міської ради Одеської області проєкт бюджету міста з відповідними матеріалами.
3.2. Рішенням про бюджет міста визначаються:
1) загальні суми доходів, видатків та кредитування бюджету міста (з розподілом на загальний та спеціальний фонди);
2) граничний обсяг річного дефіциту (профіциту) бюджету міста в наступному бюджетному періоді і міського боргу на кінець наступного бюджетного періоду; граничний обсяг надання місцевих гарантій, а також повноваження щодо надання таких гарантій з урахуванням положень статті 17 Бюджетного кодексу України;
3) доходи бюджету міста за бюджетною класифікацією (у додатку до рішення);
4) фінансування бюджету міста за бюджетною класифікацією (у додатку до рішення);
5) бюджетні призначення головним розпорядникам коштів бюджету міста за бюджетною класифікацією з обов’язковим виділенням видатків споживання (з них видатків на оплату праці, оплату комунальних послуг) та видатків розвитку (у додатках до рішення);
6) бюджетні призначення міжбюджетних трансфертів (у додатку до рішення);
7) розмір оборотного залишку коштів бюджету міста;
8) розмір резервного фонду бюджету міста;
9) додаткові положення, що регламентують процес виконання бюджету міста.
3.3. Перелік захищених видатків бюджету міста Чорноморська визначається на підставі статті 55 Бюджетного кодексу України.
3.4. У рішенні про бюджет міста видатки та кредитування за головними розпорядниками коштів бюджету міста деталізуються за програмною класифікацією видатків та кредитування бюджету, за групами функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету та окремими категоріями економічної класифікації видатків бюджету і класифікації кредитування бюджету.
4. Затвердження Чорноморською міською радою рішення про бюджет міста Чорноморська
4.1. Для забезпечення дотримання принципу публічності та прозорості проєкт рішення про бюджет міста Чорноморська та матеріали, що до нього додаються, розміщуються на офіційному сайті Чорноморської міської ради Одеської області в термін, передбачений нормами Закону України "Про доступ до публічної інформації".
4.2. При затвердженні бюджету міста Чорноморською міською радою Одеської області враховуються:
- обсяги міжбюджетних трансфертів та інші положення (необхідні для формування бюджету міста), затверджені Верховною Радою України при прийнятті проєкту закону про Державний бюджет України у другому читанні;
- у першочерговому порядку потреба в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати; на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами. Ліміти споживання енергоносіїв у натуральних показниках для кожної бюджетної установи встановлюються, виходячи з обсягів відповідних бюджетних асигнувань.
4.3. Бюджет міста Чорноморська затверджується рішенням міської ради до
25 грудня (включно) року, що передує плановому.
Якщо до 1 грудня року, що передує плановому, Верховною Радою України не прийнято закон про Державний бюджет України, Чорноморська міська рада Одеської області при затвердженні бюджету міста Чорноморська враховує обсяги міжбюджетних трансфертів (освітня субвенція, реверсна дотація), визначені у проєкті закону про Державний бюджет України на плановий бюджетний період, поданому Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради України.
У двотижневий строк з дня офіційного опублікування закону про Державний бюджет України Чорноморська міська рада Одеської області приводить обсяги міжбюджетних трансфертів у відповідність із законом про Державний бюджет України.
4.4. Якщо до початку нового бюджетного періоду не прийнято рішення про бюджет міста Чорноморська, фінансове управління Чорноморської міської ради Одеської області має право здійснювати фінансування видатків з бюджету лише на цілі, визначені у рішенні про бюджет міста Чорноморська на попередній бюджетний період та одночасно передбачені у проєкті рішення про бюджет міста Чорноморська на наступний бюджетний період, схваленому виконавчим комітетом Чорноморської міської ради Одеської області. При цьому щомісячні бюджетні асигнування бюджету міста сумарно не можуть перевищувати 1/12 обсягу бюджетних призначень, встановлених рішенням про бюджет міста Чорноморська на попередній бюджетний період (крім випадків, передбачених частиною шостою статті 16 та частиною четвертою статті 23 Бюджетного кодексу України, а також з урахуванням необхідності проведення захищених видатків бюджету міста).
До прийняття рішення про бюджет міста Чорноморська на поточний бюджетний період забороняється здійснювати капітальні видатки і надавати кредити з бюджету (крім випадків, пов’язаних із виділенням коштів з резервного фонду бюджету міста та проведенням видатків за рахунок трансфертів з державного бюджету місцевим бюджетам), а також здійснювати місцеві запозичення та надавати місцеві гарантії.
У разі несвоєчасного прийняття рішення про бюджет міста Чорноморська при формуванні надходжень та здійсненні видатків бюджету міста застосовуються норми цього пункту та закону про Державний бюджет України на відповідний бюджетний період (у разі несвоєчасного набрання чинності таким законом - норми пунктів 3-5 частини другої статті 41 Бюджетного кодексу України).
5. Організація виконання бюджету міста Чорноморська
5.1. Виконавчі органи Чорноморської міської ради Одеської області забезпечують виконання бюджету міста Чорноморська.
5.2. Загальну організацію і управління виконанням бюджету міста, а також координацію діяльності учасників з питань виконання бюджету здійснює фінансове управління.
5.3. Бюджет міста виконується за розписом, який затверджується начальником фінансового управління. У разі необхідності, до затвердження розпису бюджету міста начальником фінансового управління затверджується тимчасовий розпис бюджету міста на відповідний період. Начальник фінансового управління протягом бюджетного періоду забезпечує відповідність розпису бюджету міста встановленим бюджетним призначенням.
5.4. При виконанні бюджету міста застосовується казначейське обслуговування, яке здійснюється територіальними органами Державної казначейської служби України відповідно до статті 43 Бюджетного кодексу України та у Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23 серпня 2012 року № 938, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 вересня 2012 року за №1569/21881.
Казначейство України веде облік усіх надходжень, що належать бюджету міста; здійснює в автоматизованому режимі розподіл платежів між рівнями місцевих бюджетів, розподіл інших платежів, що зараховуються до місцевих бюджетів згідно з вимогами Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України та рішенням міської ради про бюджет міста у розмірах, визначених законодавством, та перераховують розподілені кошти місцевих бюджетів за належністю; здійснює розрахунки за міжбюджетними трансфертами, щодня перераховує залишки надходжень на рахунки загального та спеціального фондів бюджету міста; здійснює покриття тимчасових касових розривів бюджету міста за рахунок коштів єдиного казначейського рахунка в установленому законодавством порядку;
Управління Державної казначейської служби України у м. Чорноморську веде бухгалтерський облік усіх операцій щодо виконання бюджету міста у порядку, встановленому законодавством; здійснює попередній та поточний контроль за цільовим спрямуванням бюджетних коштів; здійснює операції щодо виконання платіжних доручень розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів на підставі підтвердних документів, зареєстрованих бюджетних зобов’язань, відповідно до розпису бюджету міста і кошторисів, планів асигнувань із загального фонду бюджету міста розпорядників бюджетних коштів та/або відповідно до планів використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів; здійснює реєстрацію та облік бюджетних зобов’язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів.
За поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, погодженим з фінансовим управлінням, Управління Державної казначейської служби України у м. Чорноморську здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Платежі, які належать до власних надходжень бюджетних установ, що утримуються за рахунок коштів бюджету міста Чорноморська, та відповідно до законодавства є джерелом формування спеціального фонду бюджету міста, зараховуються на відповідні рахунки для зарахування до спеціального фонду бюджету міста власних надходжень бюджетних установ, відкриті в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Чорноморську на ім’я бюджетних установ - розпорядників бюджетних коштів та їх відокремлених структурних підрозділів у розрізі кодів класифікації доходів бюджету відповідно до законодавства.
5.5. Фінансове управління за участю органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, у процесі виконання бюджету міста за доходами здійснює прогнозування і аналіз доходів бюджету міста.
5.6. Податки і збори та інші доходи бюджету міста визнаються зарахованими до бюджету міста з дня зарахування відповідно на єдиний казначейський рахунок та рахунки, відкриті в установах банків державного сектору і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до бюджету міста податків і зборів та інших доходів відповідно до законодавства.
5.7. Виконання бюджету міста за видатками та кредитуванням здійснюється за процедурою, визначеною статтями 46-51 Бюджетного кодексу України, постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року № 228 "Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ" та іншими нормативно-правовими документами.
Відповідно до помісячного розпису асигнувань загального фонду бюджету міста за заявками головних розпорядників бюджетних коштів фінансове управління проводить розподіл коштів загального фонду бюджету міста з урахуванням зареєстрованих фінансових зобов’язань (крім оплати праці та нарахувань на заробітну плату та виділення коштів для надання кредитів) та подає Управлінню Державної казначейської служби України у м. Чорноморську розпорядження про виділення коштів загального фонду бюджету м. Чорноморська за встановленою формою на паперових та електронних носіях у розрізі головних розпорядників. Розпорядження про виділення коштів загального фонду бюджету міста Чорноморська затверджується начальником фінансового управління. У розпорядженні зазначаються особові рахунки головних розпорядників або, якщо головні розпорядники міського бюджету не мають мережі підвідомчих установ, зазначаються їх реєстраційні рахунки.
Управління Державної казначейської служби України у м. Чорноморську здійснює операції щодо виконання платіжних доручень розпорядників бюджетних коштів, оформлених відповідно до вимог законодавства, на підставі підтвердних документів відповідно до взятих бюджетних зобов’язань та наявних бюджетних асигнувань за видатками бюджету міста.
Відповідно до помісячного розпису спеціального фонду бюджету міста (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків) та у межах фактичних надходжень до спеціального фонду бюджету міста за заявками головних розпорядників бюджетних коштів фінансове управління проводить розподіл коштів спеціального фонду бюджету міста та подає Управлінню Державної казначейської служби України у м. Чорноморську розпорядження про виділення коштів спеціального фонду бюджету міста за встановленою формою у розрізі головних розпорядників, які затверджуються начальником фінансового управління. У розпорядженні зазначаються особові рахунки головних розпорядників або, якщо головні розпорядники бюджету міста не мають мережі підвідомчих установ, зазначаються їх реєстраційні рахунки.
Заявки головних розпорядників бюджетних коштів подаються до фінансового управління, сформовані в програмі АІС "Місцеві бюджети рівня міста, району".
Операції з надання кредитів здійснюються шляхом проведення платежів з реєстраційних, спеціальних реєстраційних рахунків кредиторів, відкритих в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Чорноморську, відповідно до кошторисів та планів надання кредитів із загального фонду бюджету міста, планів спеціального фонду бюджету міста (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків) або планів використання бюджетних коштів відповідно до умов кредитних договорів. Відповідно до покладених завдань Управління Державної казначейської служби України у м. Чорноморську контролює цільове спрямування бюджетних коштів на стадії проведення платежу на підставі підтвердних документів, наданих кредиторами.
Процедура повернення кредитів, наданих із загального/спеціального фонду бюджету міста, та сплати відсотків за користування ними здійснюється відповідно до рішення про бюджет міста та/або окремих нормативно-правових актів та кредитного договору.
5.8. Ведення бухгалтерського обліку виконання бюджету міста та порядок закриття рахунків бюджету міста після закінчення бюджетного періоду здійснюються з урахуванням положень статей 56 і 57 Бюджетного кодексу України.
5.9. Для забезпечення якісного виконання бюджету міста за доходами, своєчасного фінансування запланованих видатків, виконання гарантійних зобов’язань Чорноморської міської ради Одеської області фінансовим управлінням складається План заходів щодо організації виконання бюджету міста Чорноморська відповідно до додатку 3 Методичних рекомендацій.
План заходів затверджується виконавчим комітетом Чорноморської міської ради Одеської області у термін до 01 лютого поточного бюджетного року.
6. Внесення змін до рішення про бюджет міста Чорноморська
6.1. До рішення про бюджет міста Чорноморська вносяться зміни у таких випадках:
1) необхідності приведення обсягів міжбюджетних трансфертів у відповідність із законом про Державний бюджет України (у випадку його несвоєчасного прийняття);
2) якщо в процесі виконання бюджету зміна обставин вимагає менших бюджетних асигнувань головним розпорядникам бюджетних коштів, фінансове управління готує пропозиції про зменшення відповідного бюджетного призначення бюджету міста. Виконавчий комітет Чорноморської міської ради Одеської області у двотижневий строк подає до Чорноморської міської ради пропозиції про зменшення відповідних бюджетних призначень бюджету міста;
3) якщо після прийняття рішення про бюджет міста повноваження на виконання функцій, завдань або надання послуг, на яке надано бюджетне призначення, передається відповідно до законодавства від одного головного розпорядника бюджетних коштів до іншого головного розпорядника бюджетних коштів, дія бюджетного призначення не припиняється і застосовується для виконання тих самих функцій чи послуг іншим головним розпорядником бюджетних коштів, якому це доручено;
4) необхідності розподілу залишку коштів загального та спеціального фондів (крім власних надходжень бюджетних установ) бюджету міста (за результатами річного звіту про виконання бюджету міста за попередній бюджетний період на підставі офіційного висновку фінансового управління про обсяг залишку коштів загального та спеціального фондів бюджету міста);
5) перевиконання чи недовиконання дохідної частини загального фонду бюджету міста (на підставі офіційного висновку фінансового управління про перевиконання чи недовиконання дохідної частини загального фонду бюджету міста). Факт перевиконання дохідної частини загального фонду бюджету міста визнається за підсумками першого кварталу та наступних звітних періодів з початку поточного бюджетного періоду на підставі офіційних висновків фінансового управління за умови перевищення доходів загального фонду бюджету міста (без урахування міжбюджетних трансфертів), врахованих у розписі бюджету міста на відповідний період, не менше ніж на 5 відсотків. Факт недоотримання доходів загального фонду бюджету міста визнається на підставі офіційного висновку фінансового управління за підсумками квартального звіту в разі недоотримання доходів загального фонду бюджету міста, врахованих у розписі бюджету міста на відповідний період, більше ніж на 15 відсотків;
6) перерозподілу бюджетних призначень між головними розпорядниками бюджетних коштів (за наявності відповідного обґрунтування);
7) внесення змін до показників Закону України про Державний бюджет України, зокрема, в частині взаємовідносин з місцевими бюджетами;
8) в інших випадках, передбачених Бюджетним кодексом України.
6.2. За обґрунтованим поданням головного розпорядника коштів бюджету міста фінансове управління здійснює перерозподіл видатків за економічною класифікацією в межах загального обсягу його бюджетних призначень по загальному та спеціальному (за винятком власних надходжень бюджетних установ) фондах, а по тих статтях, які затверджуються рішенням міської ради, тільки на підставі змін, внесених до рішення.
6.3. Рішення про внесення змін до бюджету міста ухвалюються Чорноморською міською радою Одеської області.
6.4. Забороняється без внесення змін до рішення про бюджет міста Чорноморська збільшення бюджетних призначень за загальним та спеціальним фондами бюджету міста на:
1) оплату праці працівників бюджетних установ за рахунок зменшення інших видатків;
2) видатки за бюджетними програмами, пов’язаними з функціонуванням органів місцевого самоврядування, за рахунок зменшення видатків за іншими бюджетними програмами.
6.5. Розгляд проєкту рішення про внесення змін до рішення про бюджет міста Чорноморською міською радою здійснюється за процедурою, визначеною Регламентом Чорноморської міської ради з урахуванням вимог цього розділу.
7. Підготовка та розгляд звіту про виконання бюджету міста Чорноморська і прийняття рішення щодо його затвердження.
7.1. Звітність про виконання бюджету міста Чорноморська визначається відповідно до вимог, встановлених щодо звітності про виконання Державного бюджету України у статтях 58-61 Бюджетного кодексу України.
Управління Державної казначейської служби у м. Чорноморську складає та подає фінансовому управлінню фінансову та бюджетну звітність про виконання бюджету міста Чорноморська, крім звіту про виконання плану за штатами і контингентами, за встановленими формами.
7.2. Органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, подають фінансовому управлінню відповідні звіти, передбачені частиною третьою статті 59 та частиною третьою статті 60 Бюджетного кодексу України, стосовно бюджету міста Чорноморська:
1) про фактичні надходження податків і зборів та інших доходів бюджету;
2) про податковий борг;
3) про суми надміру сплачених грошових зобов’язань платників податків та суми платежів, які сплачені та будуть нараховані в наступних звітних періодах;
4) про суми списаного податкового боргу - не пізніше 35 днів після закінчення кварталу;
5) про розстрочені і відстрочені суми податкового боргу і грошових зобов’язань платників податків - не пізніше 35 днів після закінчення кварталу;
6) про суми наданих податкових пільг, включаючи втрати доходів бюджету від їх надання, - не пізніше 50 днів після закінчення кварталу і не пізніше 70 днів після закінчення року.
7.3. Квартальний та річний звіти про виконання бюджету міста Чорноморська подаються до Чорноморської міської ради Одеської області виконавчим комітетом Чорноморської міської ради Одеської області в двомісячний строк після завершення відповідного бюджетного періоду. Попередньо квартальні та річний звіти розглядаються постійною комісії з фінансово-економічних питань, бюджету, інвестицій та комунальної власності Чорноморської міської ради Одеської області, після чого міська рада затверджує квартальний та річний звіт про виконання бюджету міста, або приймає інше рішення з цього приводу.
7.4. Для забезпечення своєчасної підготовки річного звіту по мережі, штатах та контингентах, пояснювальної записки до річного звіту про виконання бюджету міста Чорноморська фінансовим управлінням щороку готується План заходів щодо організації роботи з підготовки річної звітності про виконання бюджету міста Чорноморська за відповідний бюджетний період згідно з додатком 4 Методичних рекомендацій.
План заходів затверджується виконавчим комітетом Чорноморської міської ради Одеської області у термін до 25 грудня року, що наступає за звітним.
8. Забезпечення доступності інформації про бюджет міста Чорноморська
8.1. Органи місцевого самоврядування забезпечують публікацію:
- рішення про бюджет міста Чорноморська. Рішення про бюджет міста Чорноморська оприлюднюється не пізніше ніж через десять днів з дня його прийняття у засобах масової інформації, визначених Чорноморською міською радою Одеської області;
- квартальних та річного звітів про виконання бюджету міста Чорноморська.
8.2. Інформація про виконання бюджету міста Чорноморська підлягає обов’язковій публікації не пізніше 1 березня року, що настає за роком звіту, у засобах масової інформації, визначених Чорноморською міською радою Одеської області.
Інформація про виконання бюджету міста має містити показники бюджету міста за загальним та спеціальним фондами про доходи (деталізовано за видами доходів, які забезпечують надходження не менше 3 відсотків загального обсягу доходів бюджету міста) та про видатки і кредитування (деталізовано за групами функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету), фінансування, а також показники про стан міського боргу та надання місцевих гарантій. Такі показники наводяться порівняно з аналогічними показниками за відповідний період попереднього бюджетного періоду із зазначенням динаміки їх зміни.
Публічне представлення інформації про виконання бюджету міста Чорноморська відповідно до показників, бюджетні призначення щодо яких затверджені рішенням про бюджет міста, здійснюється до 20 березня року, що настає за звітним. Інформація про час і місце публічного представлення такої інформації публікується разом з інформацією про виконання бюджету міста.
8.3. Головні розпорядники бюджетних коштів здійснюють публічне представлення інформації про виконання бюджетних програм, у тому числі досягнення цілей державної політики у відповідній сфері діяльності, формування та/або реалізацію якої забезпечує головний розпорядник бюджетних коштів, у межах бюджетних програм за звітний бюджетний період - до 15 березня року, що настає за звітним, та публікують оголошення про час та місце проведення публічного представлення такої інформації.
8.4. Головні розпорядники бюджетних коштів оприлюднюють шляхом розміщення на своїх офіційних сайтах або в інший спосіб відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації":
- інформацію про цілі державної політики у відповідній сфері діяльності, формування та/або реалізацію якої забезпечує головний розпорядник бюджетних коштів, та показники їх досягнення в межах бюджетних програм за звітний бюджетний період - до 15 березня року, що настає за звітним;
- паспорти бюджетних програм на поточний бюджетний період (включаючи зміни до паспортів бюджетних програм) - протягом трьох робочих днів з дня затвердження таких документів;
- звіти про виконання паспортів бюджетних програм за звітний бюджетний період - протягом трьох робочих днів після подання річної бюджетної звітності;
- звіти про хід реалізації державних інвестиційних проектів за формою, встановленою Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, - один раз на півріччя (рік), до 20 числа місяця, наступного за звітним періодом;
- результати оцінки ефективності бюджетних програм за звітний бюджетний період - у двотижневий строк після подання річної бюджетної звітності.
8.5. Інформація про бюджет міста Чорноморська, визначена цим пунктом, оприлюднюється з додержанням вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації" в частині оприлюднення публічної інформації у формі відкритих даних.
Умови та порядок забезпечення доступу до інформації про використання коштів бюджету міста Чорноморська визначаються Законом України "Про відкритість використання публічних коштів".
Секретар міської ради О.П. Лисиця
Рішення міської ради
Файли документу
Відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації” публічна інформація у формі відкритих даних (відкриті дані) оприлюднюється для вільного та безоплатного доступу до неї. Відкриті дані дозволені для їх подальшого вільного використання та поширення. Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, зокрема в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту відкриті дані з обов’язковим посиланням на джерело їх отримання. Умовою будь-якого подальшого використання відкритих даних є обов’язкове посилання на джерело їх отримання (у тому числі гіперпосилання на веб-сторінку відкритих даних розпорядника інформації).
| ПН | ВТ | СР | ЧТ | ПТ | СБ | НД |
Нажаль зараз немає активних опитувань
Тут ви можете подивитися результати минулих опитувань
Про Бюджетний регламент проходження бюджетного процесу бюджету міста Чорноморська - вiд 13.03.2020
