Пенсія у зв'язку з втратою годувальника - проблеми та питання

pensia.jpg

Пенсійне забезпечення - одна з найгостріших тем сьогодення. А призначення та виплата пенсій у зв’язку з втратою годувальника, зокрема дітям - сиротам, один із най проблематичних напрямків пенсійної системи.

Згідно із статтею 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон) пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні. При цьому дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника. Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах, - до закінчення дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

Непрацездатними членами сім’ї вважаються, зокрема діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні. Призначення та виплата пенсії дітям - сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування згідно із Сімейним кодексом України, проводиться опікунам чи піклувальникам. Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, а піклування - над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених Цивільним кодексом України.

На підставі статті 39 Закону на всіх членів сім’ї, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, призначається одна спільна пенсія. Статтею 34 Цивільного кодексу України встановлено, що повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття). Після досягнення одним із непрацездатних членів сім’ї повноліття, на його вимогу, із загальної суми пенсії виділяється частка, яка виплачується окремо. З метою недопущення тривалого неотримання пенсії (п.п.12, п.2 ст.64 Закону) працівники органу Пенсійного фонду завчасно письмово повідомляють одержувачів пенсій по втраті годувальника про припинення виплати та необхідності особистого звернення особи, якої виповнилося 18 років з необхідними документами. Так як тривале неотримання пенсії недопустимо, тому - якщо повнолітня особа не звертається до управління Пенсійного фонду, то виплату пенсії у зв’язку з втратою годувальника подовжується лише на неповнолітніх дітей.

Підставою для отримання пенсії фізичної особи, яка досягла повноліття, її опікуном, є визнання судом такої фізичної особи недієздатною і встановлення судом опіки.

На всіх членів сім'ї, які мають право на пенсію по втраті годувальника, призначається одна спільна пенсія. На вимогу члена сім'ї із загальної суми пенсії виділяється його частина, яка виплачується окремо. Виділення частини пенсії провадиться з першого числа місяця, який настає за місяцем, в якому надійшла заява про виділення частини пенсії.

Діти, яким виповнилося 18 років і вони продовжують вчитися, а також діти -сироти, яким виповнилося 18 років, повинні з'явитися до органу ПФУ з копією паспорта, ідентифікаційного коду та довідкою з місця навчання для подачі заяви на виділення їх частки пенсії.

Особливу увагу просимо звернути на те, що при зверненні непрацездатної особи, що своєчасно не надала документи для продовження виплати пенсії у зв’язку з втратою годувальника, в подальшому, виплата його частки пенсії має подовжуватися з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла заява про виділення частки пенсії.

ПНВТСРЧТПТСБНД
    Опитування

    Нажаль зараз немає активних опитувань

    Тут ви можете подивитися результати минулих опитувань